Cuma, 24 Mayıs 2019
Ana Sayfa arrow İlçelerimiz arrow Merkez İlçesi


Şifremi unuttum !
Siz de bize katılır mısınız ? Kayıt Olun
 

Sitemize Hoş Geldiniz Kırşehir Akpınar İlçesi Alişar Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 
Merkez İlçesi Yazdır E-Posta
Yazan Administrator   
Pazartesi, 29 Ocak 2007
Merkez ilçenin yüzölçümü Boztepe kasabasının 1~90 yılında ilçe olmasıyla 2294 kilometreden 1663 kilometrekareye düşmüştür. Denizden yükseklği 985 metredir. Belediye nüfusu 73538, köyler nüfusu 30150 toplam nüfus 103688 dir.

Dört kasaba belediyesi, (Çayağızı -2219, Karahıdır -2008, Özbağ -3800, Toklumen2171, Ulupınar -2063), 52 köyü vardır. Kuzeyde Kervansaray sıradağları (1679m) üzerinde Kargasekmez Dağı (1712 m), Naldöken Dağı (1504 m) yer alır.

Kızılırrmak nehri Mucur Kayapa köyünden ilimiz sınırına girerek şehrin güneyinden yarım ay çizerek geçer. Üzerine Hirfanly Barajı kurulmuştur. Hem enerji üretimi yapılmakta hem de balık üretilmektedir.

Türkiye’nin % 70 kültür mantarını üreten Türktur fabrikası, süs eşyası olarak kullanılan ONYX mermer taşları ile Ahi Teşkilatı’nın merkezi oluşu şehrin tanıtıcı en önemli özellikleridir.

Tarihi eserleri daha çok Selçuklu uygarlığına aittir. Ortaçağda kurulan; gökbilim medresesi (Cacabey) esnaf teşkilatı birliğini ahilik ismi altynda ilk olarak kuran Ahi Evran’yn türbesi ile Türk dilini Farsça ve Arapça’nın etkisinden kurtararak o günkü tüm okullarda Türkçe’yi yeniden benimseten şair Aşık Paşa’nın türbeleri başlıca dikkati çeken eserlerdir. Özel kutlama günleri; ekim ayının ikinci haftası “Ahilik Kültürü Haftası” 5 Mayıs “Yunus Emre’yi Anma Günü” 24 Aralık “Atatürk’ün Kırşehir’e gelişidir.

MAHALLELER

Anadolu Selçuklu Devleti dağılmasına rağmen Osmanlı Dönemi’nde Anadolu ve Rumeli’deki şehir ve kasabalarda birçok mahalle, zaviye (küçük tekke) etrafında teğekkül etmiş ve hatta bu zaviyelerin adı, o mahalleleri kapsar olmuştur. 1526 ve 1584 tarihlerinde Kırşehir’de Ahi Evran, Aşıkpaşa ve Kayaşeyhi mahalleleri dikkat çekmektedir. Daha sonra bunlara Kayaşeyhi, Bekirkadı ve ımaret isimli mahalleler eklenmiştir. Günümüzde kent merkezi geniş bir alana yayıldığından birçok yeni mahalle görülmektedir. Ahievran, Aşıkpaşa, Yenice, Başbağı, Kuşdilli, Kervansaray, Kındam, Bahçelievler, Çukurçayır, Gölhisar, Güldiken, Kayabaşı, Medrese ve Nasuhdede ildeki mahallelerdir.
Son Güncelleme ( Pazartesi, 23 Haziran 2008 )