Cuma, 24 Mayıs 2019
Ana Sayfa arrow İlçelerimiz arrow Akpınar İlçesi


Şifremi unuttum !
Siz de bize katılır mısınız ? Kayıt Olun
 

Sitemize Hoş Geldiniz Kırşehir Akpınar İlçesi Alişar Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 
Akpınar İlçesi Yazdır E-Posta
Yazan Administrator   
Pazartesi, 29 Ocak 2007
4.7.1987 tarihinde ilçe olmuştur. Toplam nüfusu 17357, şehir (Belediye) nüfusu 3791, köylerinin toplam nüfusu ise 13.566’dir. Yüzölçümü 568 km2, yükseklği 1212 metredir. 26 köyü vardır.

ilçe devlet karayolu üzerinde olduğundan gelişmeye çok müsaittir. Başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan halkın, gelir seviyesi çok düşüktür. Tarım arazisi verimsiz ve engebelidir.

Akpınar’ın kuruluşu 550 yıl öncesine kadar uzanır. Kuruluşu iki aşiret ile başlar. Akpınar’ın şu anda bulunduğu yerin 5 km güneyinde bulunan Gedemen bölgesindeki Tek Höyük’te yerleşik ımamoğulları aşireti ile yine Akpınar’ın 4 km kuzeyindeki Eldelek Boyalık köyünün yakınında bulunan ikiz Tepe bölgesinde yaşayan Yörükoğulları aşiretinden meydana gelmiştir.
ımamoğulları aşiretinden bir kişinin, Yörükoğulları aşiretine mensup bir kızı kaçırması, iki aşiretin arasında gerginliğe neden olur…

           İki aşiret arasındaki bu gerginliği sonuçlandırmak isteyen komşu aşiretler, sorunun çözümü için şu şekilde bir karar alırlar; “Yörükoğulları aşireti reisinin oğlu ile ımamoğulları aşireti reisinin kızını evlendirmek”. Bu kararı her iki aşirete de sunarak arabuluculuk görevi yapılır ve bu karar iki aşiret tarafından kabul edilerek anlaşma sağlanır. Daha sonraları her iki aşiret, kendi aralarında kız alıp-verme işlerini sürdürerek akraba olurlar.

        Bir gün aşiretler birbirlerini ziyarete giderken, iki aşiret yerleşim yerinin ortasında bulunan eski Akpınar’ın bulunduğu Sulağın başında karşılaşırlar ve oturup konuşurlar… “Aşiretlerimizin bulunduğu yerleşim yerleri birbirine çok uzak mesafede,  ’Meskenlerimizi buraya yerleştirelim’ “şeklinde bir karar alınır ve ımamoğulları aşireti sulağın kuzey kısmına, Yörükoğulları ise sulağın güney kısmına yerleşir. Yerleşme işlemi tamamlandıktan sonra sıra  köye ad vermeye gelir. Köyün ilk kuruluşu için Sulağın başında karar aldıklarından dolayı, Sulağı beyaz oyma mermer taşlarla Çeşme haline getirirler ve “Ağpınar"( Akpınar) adı verilir. Aradan geçen zaman süresinde bu yerleşim yerine değişik yörelerden yeni aşiretlerde katılarak, beraberce nüfuslarını çoğaltarak gelişmişlerdir.

Son Güncelleme ( Pazartesi, 23 Haziran 2008 )